تبلیغات
مزرعه پرورش اسب شیرکوه - پیوند اسطوره ای اسب و كرد
 
مزرعه پرورش اسب شیرکوه
به جرات می توان گفت کمتر کسی پیدا می شود که اسم اسب کردی را نشنیده باشد و بر اصالت و زیبایی آن صحه نگذارده باشد. اصیل‌ترین نژاد اسب ایرانی اسب كرد است که دارای تیره های جاف( سیاه و سفید)، افشار( کهر و قره کهر) و سنجابی( کهر روشن، و خرمایی) است.

 

چهار نژاد در سطح كشور به عنوان اسب ایرانی شناخته می شود كه اصلی ترین و بهترین آن اسب كردی است. اسب كرد از قدیم الایام نماد فرهنگی تاریخی مردم كرد بوده و داشتن آن همواره برای خانواده ها مایه فخر و مباهات بوده است...


اما شرایط تغییر کرده است تا بدانجا که رییس هیات سوارکاری استان کرمانشاه در خصوص اهمیت اسب و سوارکاری در ایران می گوید: قدمت ورزش سوارکاری به زمان پیدایش اسب و انسان بر می گردد و لذا این ورزش در تاریخ کهن و باستان ایرانیان جایگاه والایی داشته است اما سوارکاری در ایران سرمایه خود را از دست داده است و امروز در حال سپری کردن دوران محجوریت و غریبی خود است.

 

جلال فیض عسگری افزود: متاسفانه طی ده های اخیر سوارکاری در ایران به دلیل بی توجهی های مسئولین بسیار غریب مانده است و جای آن را با ورزش های دیگری همچون فوتبال عوض کرده اند.

 

اسب كردی به دلیل داشتن برخی خصوصیات بارز از جمله، قد متوسط 150 - 140 سانتیمتر، بدن كوتاه و در مجموع عضلانی با زیر بند محكم، هوش بالا، مطیع و صبور بودن، مقاوم به طی مسافت‌های طولانی، فراخی و عضلانی بودن سینه، پرنفس و پر خون بودن و داشتن عضلات قوی دست، پا و كمر، بهترین نژاد اسب به خصوص جهت مسابقات چوگان به شمار می‌آید.

 

متاسفانه فراوانی نژاد اسب كردی در سال‌های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شد، بطوری‌كه براساس آمار ارائه شده در سالهای گذشته جمعیت اسب موجود در استان یك هزار و 634 سر بود كه از این میزان تعداد بسیار كمی اسب‌های كردی است تا جاییکه رییس هیات سوارکای استان در این خصوص اعتقاد دارد: متاسفانه در حال حاضر تعداد اسب های اصیل کرد بسیار کم و یا شاید انگشت شمار هستند و می توان گفت که غالب اسب های منطقه ما یا عرب هستند، یا کرد عرب و در موارد معدودی نیز کرد هستند.

 

حضرت محمد(ص) فرموده است: اسب پرورش دهید که در پیشانی آن تا روز رستاخیز خیر و برکت نهفته است.

 

می گویند: خداوند قبل از آفرینش انسان برای سرگرمی و زینت او اسب را آفرید، هنگامی که آدم سوار بر اسب بالدار بهشتی روی زمین فرود آمد، بالهای این حیوان بهشتی را برچید تا او را همراه و مونس تاریخ و حامل تمدن خود نماید.

 

نجابت و قدرت اسب خاصیتی بهشتی است و می گویند نسیمی که از میان گوشها اسب در حال تاخت به سیمای چابکسوار می خورد نسیم بهشتی است.

 

شاه داریوش در سپاه خود همواره 30 هزار اسب ترکمن پرورش می داده است و هر سال بهترین مربیان و خبرگان شجره شناس از میان بهترین اسبان دست کش ایالات تحت سیطره شاه داریوش نیازهای این گارد اسبی قدرتمند را تأمین می کرده اند.

 

پیوند اسطوره ای کرد و اسب را گفتیم و جایگاه این حیوان نجیب را در مخیله تاریخ کرد برشمردیم، سابقه تاریخی و تاکیدات دین بر اسب و سوارکار را نیز برشمردیم،  اما از این اسطوره ناب هم اکنون چه چیز باقی مانده است؟

 

در حالیکه دین ما بر سوارکاری و آموزش آن به فرزندان تاکید ویژه ای دارد و در دنیای مدرن امروز، صنعت اسب یکی از قدرتمندترین صنایع دنیا بشمار می رود، اما شرایط در جامعه ما به گونه ای دیگر رقم می خورد.

 

فیض عسگری در این خصوص تصریح می کند: امروزه سوارکاری در تمام دنیا به عنوان یک صنعت شناخته شده است و تمامی کشورهایی که آن را شناخته و درک کرده اند از سود سرشار آن بهره مند شده اند. سوارکاری درآمدزا ترین ورزش دنیاست به گونه ای که در کشورهای حاشیه خلیج فارس سالیانه حدود 50 میلیارد دلار درآمد زایی دارد، اما متاسفانه سوارکاری و درآمدزایی آن در ایران که مهد اسب دنیاست از غافله رشد و پیشرفت جای مانده است.

 

رییس هیات سوارکاری استان کرمانشاه با اشاره به راهکارهایی که برای برون رفت از این وضعیت موجود امکان پذیر است، گفت: در ابتدا باید بپذیرم که ورزش سوارکاری جزء ورزشهایی است که مورد تایید اسلام است به گونه ای که پیامبر اکرم (ص) فرموده اند که به فرزندان خود سه رشته ورزشی شنا، تیراندازی و سوارکاری را آموزش دهید.

 

وی ادامه داد: دوم اینکه ما باید به فرهنگ و ماهیت اصیل خود که در آن اسب جایگاه والایی داشته است برگردیم که اگر توجه خاصی به آن داشته باشیم، می بینیم که اسب همواره در تمام شادی ها و غم های مردم اثر گذار بوده است، به عنوان مثال در رخدادهای اسلامی هم چون عروج پیامبر و وقایع کربلا جایگاه اسب به خوبی مشخص است.

 

فیض عسگری خاطر نشان کرد: تا حدود 50 سال گذشته در خانه های اغلب مردم استان و حتی کشور اسب حضور داشت چرا که مردم اسب را عامل شجاعت، دلیری و حتی سرگرمی خود می دانستند که متاسفانه امروز این عامل به دلیل ماشینی شدن زندگی مردم، مهجور مانده است.

 

 

رییس هیات سوارکاری استان کرمانشاه گفت: امروزه دلداه به ورزشهایی شده ایم که مسائل و آموزه های غربی را برای ما به ارمغان آورده اند به گونه ای که صداو سیما ساعت ها مسابقات فوتبال را به صورت زنده پخش می کند، اما حتی دو ساعت هم برای پخش یک مسابقه سوارکاری وقت نمی گذارد.

 

 

وی ادامه داد: اوضاع سوارکاری در ایران به مانند پرنده ای است که پر آن را چیده باشند و دیگر قادر به پرواز در آسمان نباشد، چرا که این ورزش نیاز به امکاناتی هم چون میدان تمرین و مسابقات دارد که اگر این میدان وجود نداشته باشد، یک سوارکار چگونه می تواند، به ورزش سوارکاری بپردازد.

 

فیض عسگری خاطر نشان کرد: نداشتن امکانات مورد نیاز، نداشتن اعتبارات کافی و عدم توانایی در خصوص جذب تماشاچی، سه عاملی است که در فقر این ورزش اصیل ایرانی موثر هستند، لذا امروز این ورزش در سطح استان و حتی کشور بیش از 80 درصد از شرایط ایده ال خود دور است.

 

وی تصریح کرد: اما با کلیه مشکلاتی که در خصوص ورزش سوارکاری در سطح استان کرمانشاه وجود دارد باید بگویم که استان کرمانشاه در حال حاضر دارای تیم پرش با اسب خوبی است و حتی خانم نازان خمسه قهرمان پرش با اسب ایران است.

 

رییس هیات سوارکاری استان کرمانشاه، گفت: تیم کرمانشاه این شایستگی را دارد که قهرمان رشته های مختلف اسب سواری در سطح کشور شود.

 

وی در خصوص وضعیت کنونی هیات سوارکاری استان، افزود: تا حدود 7 ساله پیش که من در این سمت نبودم، حتی یک باشگاه سوارکاری و پرورش اسب در سطح استان وجود نداشت، اما در حال حاضر شش باشگاه سوارکاری در نقاط مختلف استان مشغول به فعالیت هستند که این باشگاه خصوص اند که نیاز است از لحاظ مالی مورد توجه قرار گیرند.

 

فیض عسگری تصریح کرد: در حال حاضر چیزی حدود یک هزار نفر در سیستم اسب سواری استان فعال هستند که این رقم با توجه به توان و بودجه هیات سوارکاری استان قابل توجه است، اما می طلبد که به سمت افزایش سوارکارن حرکت کنیم.

 

وی در خصوص شرایط یک اسب اصیل، گفت: اسب های اصیل اسب هایی هستند که دست بشر در خلقت آنها اثرگذار نباشد، لذا سرمنشاء تمام اسب های ایران، اسب های نسایی هستند که این اسب ها به لحاظ شرایط آب و هوایی مناسب ماهیدشت کرمانشاه، به این منطقه مهاجرت می کنند که پس از آن به این نژاد، اسب کرد گفته می شود.

 

رییس هیات سوارکاری استان کرمانشاه، گفت: پس از آن بخشی از این اسب ها به منطقه جنوب و عرب نشین مهاجرت کردند که به اسم اسب عرب معروف شدند و بخشی نیز به سمت آفریقا رفتند که امروزه از آن ها به عنوان اسب باربی یاد می شود.

 

فیض عسگری افزود: اما اروپائیان به ویژه انگلیسی ها با ترکیب کردن اسب های نژاد کرد، عرب، ترکمن و باربی به اضافه یک نژاد از اسب های انگلیسی، اسب جدیدی با سیستمی خون سرد که امروز در تمامی مسابقات سوارکاری دنیا قهرمان می شود را به وجود آوردند.

 

وی خاطر نشان کرد: امروزه اروپائیان یک اسب خود را به قیمت یک شهر کوچک به فروش می رسانند.

 

رییس هیات سوارکاری استان کرمانشاه، گفت: متاسفانه جامعه سوارکاری ایران با ایجاد تفرقه و افکار کوچک همواره با یکدیگر هماهنگی ندارند و دائما فضای نا امن و بدون نشاطی را برای سوارکاران ایجاد می کند.

 

وی خاطر نشان کرد: ما باید امروز با نگاه زیباتری به اسب و سوارکاری توجه داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از این اسب ها از لحاظ نژادی با یکدیگر ترکیب شده اند که نیاز است برای جداسازی آن ها و تفکیک نژادی آن ها که کار بسیار مشکلی است، چاره ای بیاندیشیم.

نوشته شده  توسط هادی نوروزی

نوع مطلب :
برچسب ها : اسب کرد، اسطوره کرد، سنقر، فارسینج، تاریخ اسب کرد، پرورش اسب سنقر، پرورش اسب فارسینج،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 27 شهریور 1392 08:55 ق.ظ
من عاشق اسب کردم .اسب کرد بهترین در استقامت و سلامت است.چون به این زودی مریض هم نمیشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه